Co nas w swetrach „gryzie”?

18.10.2020

Sezon na swetry trwa! Kolorowe przędze, piękne sploty i ciekawe fasony sprawiają, że mamy ochotę w nie wskoczyć. Podkręcić ulubioną spódnicę opadającym na ramię oversizowym swetrem,  by stworzyć całkiem nowy zestaw lub narzucić klasyczny, ponadczasowy długi kardigan na ulubione spodnie 🙂 Jeśli należycie do grona #nicmnieniegryzie macie to szczęście i skupiacie się po prostu na dobrym składzie i pasującym fasonie.

A jeśli jest całkiem inaczej? Chcecie wiedzieć co nas najczęściej w swetrach „gryzie”? Jeśli w opisie widzicie wełnę to tą najcześciej wykorzystywaną  jest wełna owcza. Pozyskiwana jest z runa owiec i jest najbardziej wydajna. Niezależnie od rodzaju, wszystkie wełny mają doskonałe właściwości termoizolacyjne – grzeją nas, a dzięki przepuszczalności włókien nadmiernie się nie pocimy.


Z doświadczenia wiem, że swetry które mają conajmniej 80% wełny najmniej się mechacą i przy dobrym traktowaniu naprawdę długo nam służą. Pamiętajcie by prać je w niskich temperaturach  i najlepiej suszyć na płasko dzięki czemu nie rozciągną się i nie stracą fasonu! Jeśli jest to kardigan, który nosicie zamiast płaszcza można się nawet pokusić o czyszczenie chemiczne.


Najczęstszymi domieszkami w swetrach, które u nas znajdziecie są:

  • moher –  cienkie, połyskliwe i elastyczne włókno pozyskiwane z kóz angorskich, stosowane raczej jako domieszka. To ono nadaje puszystości i lekkości naszym swetrom. Z ciekawostek moher w większości składa się z keratyny! Swetry z moherem doskonale wyglądają ze spódnicami i sukienkami tworząc niezwykle kobiece stylizacje!
  • angora to kolejna wełna stosowana jako domieszka, pochodzi z futra królików angorskich i w dotyku przypomina kaszmir,
  • alpaka – jeśli cała reszta gryzie mocno alpaka w swej delikatności gryzie nieco mniej, produkowana jest z runa puchatych alpak. Długie włókna nie tylko mogą być bardziej przyjemne w dotyku, ale także sprawiają że swetry tak szybko się nie pilingują (mechacą),
  • kaszmir – najdelikatniejsza, super miękka wełna wyprodukowana z runa kóz kaszmirskich, najdroższa z dostępnych na rynku, gdyż jej pozyskiwanie jest niezwykle czasochłonne. Kaszmir już nas raczej nie „pogryzie”, chyba że jego cena;)

Kilka sezonów temu w jesiennych kolekcjach swetrów dominowały odcienie szarości, teraz dostępna kolorystyka może wynagrodzić nawet jesienną szarugę. Zerknijcie na nasze najlepsze modele i miłego otulania!


Podziel się artykułem

Facebook Twitter Wyślij mailem


Może Cię również zainteresuje...
Powrót do listy artykułów